A babó
Ez a regény először 1937-ben látott napvilágot és azóta is népszerű gyermek mese (Tolkien eredetileg a saját gyermekei számára írta). De egyben több is ennél. Minden korosztályhoz szól, mindenkihez akiben még ott él egy gyermek.
A világ ahol játszódik, egy korai változata Középföldének. De már megtalálhatóak benne Tolkien világának legfontosabb alkotóelemei: tündérek, törpök, hobbitok, Gandalf a mágus, és itt bukkan fel az Egy Gyűrű is. Magában is elbűvölő, fantasztikus mese, mely egyben A Gyűrűk Urának előzménye is.
Tartalom: Kicsiny, összkomfortos odújában, távol a világtól lakik Zsákos Bilbó, a babók népének tiszteletre méltó tagja. Különös népek a babók: apró teremtmények, nem törpék, de nem is egészen emberek. Rikító öltözetben járnak, viszont nem hordanak cipőt; hízásra hajlamosak, ami nem csoda, mert szeretik a békés, eseménytelen hétköznapokat, és mindennél jobban megvetik a kalandot. Bilbót mégis utoléri a nagy kaland. Egy napon törpék csapata szállja meg a házát, hogy magukkal vigyék egy kalandos, nagy hadjáratra a sárkány ellen, aki emberemlékezet óta őrzi a törpék ősi kincsét. Kalandos útjuk végén sikerrel járnak, de Bilbó egy időre elszakad társaitól, és betéved Gollam barlangjába, ahol egészen furcsa módon, találós kérdésekkel nyeri el szabadságát, és véletlenül hozzákerül a Gyűrű is... A nagy utazás hatására Bilbó élete fenekesen felfordul...
Egy kis érdekesség a könyvről: A magyarra A babó címmel lefordított The Hobbit J. R. R. Tolkien első olyan irodalmi műve volt, amely saját mitológiai történeteinek helyszínét, Középföldét az olvasóközönség elé tárta, és amelyre sikere alapult. Tolkien már korábban is publikált verseket, melyek egy-egy részletet látni engednek az 1910-es évektől csiszolgatott saját világából; nagyobb lélegzetű írások azonban A Hobbit előtt nem jelentek meg Középföldéről.
A Hobbit megjelenése voltaképpen annak köszönhető, hogy Tolkien egy volt tanítványa, Elaine Griffiths, aki tudott a családban használt meséről, megemlítette egy másik volt tanítványnak, Susan Danallnak, aki az Allen and Unwin kiadónál dolgozott. Dagnall elkérte Tolkien kéziratát, és miután a kiadó vezetőjének, Stanley Unwinnak 10 éves kisfia, Rayner is elismerően nyilatkozott róla, Unwin elfogadta kiadásra a könyvet. Tolkien 1936 végén küldte el a kéziratot, és nekilátott az illusztrációk és térképek elkészítésének.
A Hobbit kritikai értékelése gyakorlatilag máig is az első fogadtatáshoz hasonló: gyerekkönyvként klasszikussá vált, 'komoly irodalomként' azonban csak a többi Tolkien-műhöz, elsősorban A Gyűrűk Urához való viszonyában szokták megítélni.
|